" "

PERAKENDE REHBERİ

''Benim tarzım bu ''mu diyor ne?

Anan öldü stop, tarzını s.keyim stop.

 

Sonumuz hayır olsun, farkında mısınız, o kadar büyük bir bölünmüşlük yaşıyoruz ki, neredeyse doğruları aynı olan on insan bir araya getiremez olduk. Buna arkadaş, eş- dost hatta akrabalık grupları da dahil.

 

Çünkü Ülkede siyaset artık ortak paydalar üzerinden yapılmıyor. Farklılıkların altı ısrarla çiziliyor. Kısacası bilerek ve isteyerek bir çatışmacı ortam ve ondan nemalananların kurbanı oluyoruz.

 

Artık her alanda bu böyle işliyor, bir tarz oldu.

 

Tarz mı, ‘’hani her yiğidin bir yoğurt yiyişi var’’ derle ya, işte öyle bir şey.

 

Karadenizli genci ailesi Amerika’ ya okumaya göndermiş. Genç bir, iki derken ancak 3 senenin sonunda izine gelebilmiş. Yanında bir Amerikalı kız ama Karadeniz ahalisinin alışmadığı bir tarz. Aile biraz yadırgamış ama kimin umurunda. Hoş beş den sonra, uyku saati, anne zavallı kadın ‘’bunları nasıl yatıracağım’’ diye düşünürken, bizim genç önce anne babanın anlamadığı dilde bir şeyler konuşurlar. Sonra genç kızıl elini tutarak ‘’anne biz yukarı odada kalacağız’’ der.

 

Anne babanın şaşkın bakışları arasında gıcırdıyan tahta merdivenlerden genç ve sevgilisi çıkarken sadece bakınırlar. Kolu komşu, el alem ne der bu duruma, anne babaya dert, dert de, kimin umurunda.

 

Yaşlı kadın kocası ile kendi odalarına çekildiklerinde birbirlerine pek laf etmeseler dahi yatakta dönüp dururlar. Uyku tutmaz. Yaptıkları doğru mu, yanlış mı, ‘’hadi misafir getirdin getirdin, ayrı yatsanız ya’’ diyemezler ama kıvranıp dururlar.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde günün yorgunlukta çökünce anne babanın üzerine, hem yukarıdan bıdıbıdı seslerde kesilince kapanmak üzere iken gözleri baaam diye bir ses karı kocayı yataktan fırlatmış.

 

Anlamsız anlamsız bakışmışlar. Ne oldu acaba. Pat diye de çıkılmaz ki odalarına. Bir bekleyiş sonra tam dalacakken aynı gümbürtü ile bir daha zıplamışlar.

 

Baba dayanamamış, ‘’şöyle bir merdiven ucundan bakayım hanım’’ demiş.

 

Üst kata çıkıp aralıktan bakınca ‘’aman tanrım’’ Genç kendisi çırıl çıplak, kızcağızda öyle. Kızın yatakta çıplak uzanırken, oğlan yatak dolabının üzerinden balıklama kızın üzerine atlamaya hazırlanırken. Baba yok bu defa kesin bir sakatlık olacak diye endişelenir ve bağırarak odaya dalar.

 

Oğlana ‘’ne bu hal oğlum delirdin mi sen, öldüreceksin elin kızını’’ dediğinde, oğlan kendinden emin bir havayla ‘’yok peder bey benim tarzım bu’’ der.

 

Adam yine anladığı bir şey yoktur. Aşağıya iner olanları karısına anlatır, kadın bu defa hınzır bir gülüş ile ‘’bey görmez misin filmlerde dudaktan öperler birbirlerini, demek ki şimdi tarz böyle, çocuk haklıdır belki de’’ der.

 

Tatil bitmiştir, vedalaşarak tekrar Amerika’ ya dönerler gençler. Güzel bir tatil olmuştur. Eve vardıklarından bir gün sonra babasından bir telgraf alır çocuk.

 

‘’Tarzını s.keyim stop. Anan öldü stop’’

 

Kalın sağlıcakla

BÜLTEN ABONELİĞİ