" "

PERAKENDE REHBERİ

Sizde gidip tarladan alın.

30.01.2019

Sizde gidin tarladan alın.

Bir hafta önce 40 km. otobana 26,50 TL, ödeyince isyanımı buradan yazdığımda belli bir cenah, “bedava yol orda duruyor oradan gitseydin” dediler.

Şimdi Vatandaş bilinci, Devlet sorumluluğu gibi uçuk(!) konulardan söz etmek yerine, onların dilinden bir cevap vereyim.

Patlıcan 16,00 TL. Markette isyan ediyorlar.

Şimdi bende size “tarlalar orda duruyor, git tarladan al” deme hakkı doğuyor mu?

Hedefe konulmak istenen Marketler ile hem gerçek gündem saptırılıyor, hem de çatışma kültürüne yeni malzeme yaratılıyor. “Cambaza bak, cambaza” devam ediyor.

Unutmayın perakende sektör ağırlıklı olarak sanayi ve ticaretin kaptan köşküdür. Tüm mesele bu köşkü ele geçirme yarışıdır. Dümeni ellerine geçirdikleri zaman, biraz da siz düşünün.

İşin en hazin tarafı perakende sektörünü temsilcilerinin ağırlıklı bir grubu kasabın bıçağını yalama ruh hali ile yaşamaya devam ediyorlar.

Enflasyonun çözümü olarak ortaya koydukları İthalat seçeneği, kısa vadede enflasyon yangınında benzin etkisi yaratacağını göreceğiz. Bugün eksik üretimin yarattığı fiyatlar karşısında alınan bu önlem, üretimi daha da aşağıya çekecektir. Yarın daha çok ithalat ihtiyacı duyduğumuzda bu Dolarları nereden bulacağımız kimsenin aklına dahi gelmiyor.

Satarız, Seka’yı, Şeker Fabrikalarını, Petkim’i, Bankaları, Ovaları, Yaylaları diyemesin, çünkü onları çoktan sattık.

Ocak ayındayız ve patlıcanın fiyatını konuşuyoruz ve de neredeyse bunu seçimin en temel söylemi olarak belirledik. Ancak işin Trajikomik tarafı bunu konu eden muhalefet değil, iktidar.

“Yahu etmeyin, siz yıllarca köylüye sırt çevirdiniz, tarımla uğraşan nüfusu yok ettiniz, köy nüfusunu ülke nüfusunun % 7 sine kadar çektiniz, şehirlerde yaratılan varoşlar ve bu ışıkta oluşan işsizlik sizin sorumluluğunuz” dediğimizde de “vatan haini” olmak ile suçlanıyoruz.

Bir yandan da “büyüyoruz, büyüyeceğiz” büyüme üretimle olur, tüketim ekonomisi ile sadece göt büyütürsünüz.(1)

 

Kalın sağlıcakla

 

Yücel Muhtar KAZAZ

30.01.2019

 

(1)    İfade alıntıdır.  

 

 

 

Perakende ile ilgili en güncel makaleleri KAPAZAR 'dan takip edebilirsiniz.

BÜLTEN ABONELİĞİ