" "

PERAKENDE REHBERİ

4 Kg. patlıcan için

26.01.2019

Yücel Muhtar KAZAZ

Patlıcan 16,50 TL. Taze Soğan 18,75 TL.

Kısaca bir işçi bir günlük yevmiyesi ile 4 kg. patlıcan alacak ya da alamayacak. Artık o patlıcanı ne yaparsan yap. Bir gün çalışıp da dört kilo patlıcan alan biri sanırım onu tencereye doğramaya kıyamaz.

Bu madalyonun bir yüzü.

Hadi doğalgaz, mazot/benzin, elektrik fiyatlarını konu etmenizden vaz geçtim de, ya 75 Ml. Diş macunu 27,50 TL. Neden hiç kimsenin dikkatini çekmez? Kilosu (litresi) 366,00 TL olan diş macunu neden kimsenin ilgi alanına girmez? Bir işçi bir diş macunu almak için yarım gün çalışacak

İçinde 42 adet bulunan ekonomik çocuk bezinin 82,90 TL. fiyatı neden kimsenin dikkatini çekmez? Adet fiyatı 1,92 – 2,00 TL. Bir çocuk için günde 5 adet kullanıldığı taktirde 10,00 TL. Aylık 300,00 TL. neden hiç konu olmaz? Bir işçi haftanın 4,5 günü çocuk bezi için çalışacak ama soran var mı, yok.

Ya 1,5 Kg. Matik deterjana ödediğimiz 16,95 TL. ye ne demek lazım? 11,30 TL/Kg. haberiniz var mı? Bunlar konu olmaz elbet. Çünkü bunlar üzerinde insiyatif sahibi değiliz.

Dönün dolaşın Patates, soğan şimdi de patlıcan.

Yabancı menşeli mallara serbest piyasa, kendi ürünlerimize gelince grekoromen öyle mi?

Yok bütün mesele şu anda yerel perakendecilerin mesafe kat ettikleri tek reyon manav reyonu ve Ulusallar ve bu her köşe başında mantar gibi biten üç harfli marketlerin başarısız olduğu bir konu. İşte yerel marketlerde tam buradan vurulmaya çalışılıyor.

480.000 nüfuslu İzmir – Buca’ yı  180 -200 mağaza ile vantuz gibi saran bu üç harfli mağazalar (diğer ulusal mağazalar hariç) bu pazardan pay alamadıkları için şimdi yerel marketler hedefe oturtulmaya çalışılıyor.

Hadi ordan.

Özelikle manav reyonlarının işletme içerisinde ciro masraf paritesi % 30 ları geçmektedir. Bu  cironun azalması ile de % 40 ları geçer. Marketçilerin söz ettikleri % 20 işletme maliyeti kümülatifi ifade eder. Sebze ve meyve çok özel ürünler olduğu için, satın alma, lojistik, pazarlama(mağaza içi satış elemanları) ekipleri ayrı ve nitelikli kadrolardı. Her sabah en basit ifade ile bir araç bir satın almacı iki taşıyıcı bu işe tahsis etmek zorundasınız. Mağaza da bu reyon ile ilgilenen en az bir eleman tahsis etmek zorundasın. Aldığı bir maydanoz, 4 domates, üç biber dahi ayrı ayrı poşetlere konur. Hele yazın ürün ucuz ise, aldığı üründen yaratılan kar, poşet parasını dahi kurtarmaz. Biz bu maliyetleri de yok sayarak hareket edelim.

Market müşterisi Pazar müşterisine benzemez, bamyayı, kirazı dahi tane tane seçer. Bu seçme arifesinde en az aldığının yarısı kadarı ıskartaya çıkartır. Tırnağı ile elmanın sertliğini kontrol eder, beğenmediği zaman da bir metreden potaya top atar gibi tezgaha fırlatır. Bu şekil reyonlarda % 15 üzerinde fire düşünülemez dahi. 

E devlet, halde %1 olan fiyat market tezgahından % 8 KDV ile çıkacak, ne oldu şimdi (% 20+15+8) % 45 -50 yani halden 10.00 TL ye çıkan patlıcan 14,50 TL. ye kadar market tezgahından çıkması başa baş noktasıdır.

Şimdi hep birlikte bu yerel marketlere haddini bildirmenin zamanı geldi mi?

Yerel marketler bu sayfayı kapattığı andan itibaren, işte o zaman bu üç harfi marketlerin raflarından birer ikişer paketlenmiş domates, biber alma zamanıdır. İnanın o zaman kilosunu dahi bilmeyeceksiniz.

 

Kalın sağlıcakla.

 

Yücel Muhtar KAZAZ

26.01.2019

 

 

 

 

 

 

Perakende ile ilgili en güncel makaleleri KAPAZAR 'dan takip edebilirsiniz.

BÜLTEN ABONELİĞİ