" "

PERAKENDE REHBERİ

Ahlaksızlar...

26.01.2019

Yücel Muhtar KAZAZ

 

Ahlaksızlar

İşte Avrupa’nın dahi kıskanacağı bir düşünce özgürlüğü.

Çok değil yakın zamana kadar her hangi bir insan bir dil sürçmesi ile ya da kastını aşan ifade ile bir meslek gurubunu genelleyerek cümle kursa kıyametler kopar, odası, derneği, federasyonu peş peşe bildiriler yayınlar, mahkemeler kapısında kuyruklar oluşur, hakaret, tazminat davası, ne bu ya adam aklından geçeni söyleyemeyecek mi?

Ama şimdi, yarattıkları milyonları aşan istihdam, milyar dolarlık işlem hacimleri karşısında özgür irade gürlüyor “sizi ahlaka davet ediyorum” çıt yok.

İşte Demokrasi, işte düşünce özgürlüğü, işte ifade özgürlüğü ve kıskanılan Türkiye.

Ahlaka davet  kime yapılır. Ahlak dışına çıkanlara yani ahlaksızlara. Türk Dil Kurumuna (TDK) göre ahlaksız; Dürüst davranmayan, kötü huylu, terbiyesiz diye tanımlanıyor.

Yani dürüst davranmayanı  TDK’ u doğru olmayan diye ifade etse de, eğri, düzenbaz, dolandırıcı, üçkağıtçı olarak tanımlamak da benden gelsin.

Kötü huylu ve terbiyesiz bu ifade ise her ucu boklu değnek, nereden tutarsanız tutun.

Bu koca kitleye bu ifadeleri kullanmak ancak düşünce ve ifade özgürlüğü ile ifade edilir ki, o da hamt olsun bizde ziyadesi ile var. Ancak sadece Cumhurbaşkanı’na ait de olsa umut verici. Zira beklentimiz bu özgürlüğün dalga dalga tüm kesimlere yayılması. Bakalım marketçiler bu konuda nasıl düşüncelerini ifade edecek.

Kalın sağlıcakla

 

Yücel Muhtar KAZAZ

26.01.2019

Perakende ile ilgili en güncel makaleleri KAPAZAR 'dan takip edebilirsiniz.

BÜLTEN ABONELİĞİ