" "

PERAKENDE REHBERİ

60 Zincir Market kapanacak.

28.11.2019KAYNAK : Sözcü

Gıda perakendesi sektöründe 2026 sonuna kadar 13,000’in üzerinde yeni market açılışı ile zincir marketlerde %42 büyüme öngörülüyor. Söz konusu dönemde gıda perakendesinin indirim-süper market konseptlerinde gelişmesi beklenirken; satın alma veya kapatma gibi etkenlerle en az 60 market zincirinin ise sektörden ayrılacağı öngörülüyor.

EN AZ 5 ŞUBESİ OLANLAR İKİ KATINA ÇIKTI

Sektörel iletişim şirketi Ortakalan tarafından hazırlanan “Sektörel Değişim”, “Yerel Zincirler”, “Ulusal ve İndirim Market Zincirleri” raporlarına göre, son sekiz yılda şube sayısı en az beş ve üzerinde olan market zincirlerinin toplam mağaza sayısı %207 artış kaydetti.

EN FAZLA İNDİRİM MARKETLER BÜYÜDÜ

Söz konusu dönemde en hızlı büyüyen segment indirim marketler olurken; indirim market zincirlerinin toplam market sayısı %293, yerel zincirlerin market sayısı %80, mağazaları en az üç ve daha fazla coğrafi bölgeye yayılmış olan ulusal hiper ve süper market zincirlerinin market sayısı ise %81 artış gösterdi.

Raporlara göre, önümüzdeki dönemde gıda perakendesinin indirim-süper market konseptlerinde gelişmesi beklenirken; 2026 sonunda indirim marketlerin payının mevcut %76’dan %80’e çıkması öngörülüyor. Ancak, indirim marketlerin büyüme hızında 2020 sonrasında yavaşlama bekleniyor.

Perakende ile ilgili en güncel haberleri KAPAZAR 'dan takip edebilirsiniz.

BÜLTEN ABONELİĞİ